sobota 30. listopadu 2024

Nebezpečné říkat: "Každý má svou pravdu."

V posledních letech nemůžu poslouchat často používanou větu:"Každý má svou pravdu...", když zazní při argumentaci, najednou se cítím bezradná.Už 23 let pracuji se sny a říkám, že sny a pravda léčí. Bohužel, se dostáváme do slepé uličky, když mnoho protichůdných situací nelze řešit, protože "každý má svou pravdu." Tak jsem si začala načítat různé zdroje ohledně PRAVDY. Jak to, že najednou pravdu má mít každý. Na internetu jsem našla článek, který dávám sem, aby mi připomínal, že žijeme v době post.pravdy. 

Autor: Roman Novotný

 

Jan Sokol: Říkat, že každý má svou pravdu, je nebezpečné

Podle známého filozofa by pak přestala fungovat společnost. Nemělo by smysl se spolu vůbec bavit.

V současnosti se zdá, že pravda ztrácí na své někdejší autoritě. Často se mluví o post-pravdě a alternativních faktech, kterým lidé začali důvěřovat, a mohou kvůli tomu jít snadno na ruku populistům a demagogům. O pravdě, pravdivosti a lži jsme se bavili s filosofem Janem Sokolem, který nedávno přednášel na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Člověk i lidská společnost na pravdě podle Sokola závisejí, bez pravdy by řeč ztratila smysl a lidé by si navzájem nemohli důvěřovat. „Pravda rozhodně nesouvisí s netolerancí a násilím; ty jsou naopak důsledkem lží,“ upozorňuje. „Pravda je řečový fenomén. Když řeknu, že prší, říkám totéž, jako kdybych řekl: Je pravda, že prší. Když se ptám na cestu, samozřejmě předpokládám, že dostanu pravdivou odpověď – jinak by to nemělo smysl. Podle profesora Sokola bychom měli rozlišovat mezi pravdou a pravdivostí, pravdou a pravdivou výpovědí, které v běžné řeči zaměňujeme. „Pravdivých vět jsou miliony, kdežto o pravdě se skutečně dá říct, že je jen jedna, že je všem společná a že nikomu nepatří. Nemohu „mít pravdu“, protože ta nám všem vládne a chce, abychom se jí řídili. Pravda je to, co je všem pravdivým větám společné, co dovoluje rozlišit mezi pravdivým a nepravdivým. Pravdivost záleží na okolnostech a pravdivé jsou ty věty, na něž se můžeme spolehnout,“ vysvětluje Jan Sokol.

Relativizace a nejistota

Postmoderní kritika pravdy podle Sokola pravdu zrelativizovala a protože ji ztotožňuje s jednotlivými názory a tvrzeními, může jí podsouvat různá zneužití, která ústí ve fanatismus a násilí, jež způsobují lidé, kteří si namlouvají, že „mají pravdu“. Často dnes slýcháme, že „každý má svoji pravdu“, to je ale podle Sokola nebezpečné.„ Kdyby tomu tak bylo, neměli bychom o čem mluvit. Proč bych měl poslouchat nějakou tvoji pravdu, když mám tu svoji? Kdyby nebylo pravdy, museli bychom místo přesvědčování a řeči chtít ty druhé donutit. Kdybychom přestali rozlišovat mezi pravdivým a nepravdivým, otevřeli bychom cestu všem demagogům, kterým to samozřejmě vyhovuje,“ varuje Sokol.„ I kdybych sebevíc křičel, že dva a dva je pět, i kdybych všechny donutil, aby na to přísahali, přece se to pravdou nestane,“ vysvětluje profesor filosofie. „To, čemu se říká post-pravda, je důsledek nepřesného myšlení a možná i určité demagogie, která se nás snaží přesvědčit, že se nemůžeme na nic spolehnout, že nic neplatí, že žádná řeč nic neznamená.“ Mnozí lidé dnes žijí v nejistotě, v deziluzi třeba z tradiční politiky, a často hledají oporou jinde. Pak snadno podlehnou různým takzvaným post-pravdám a alternativním faktům.

A co tedy podle Sokola může dělat ten, komu na pravdě a pravdivosti záleží? „Když chcete někomu nebo něčemu pomoci, musíte si nejprve uvědomit, co se děje a o co jde,“ shrnuje profesor Sokol a dodává, že bychom měli asi začít právě od rozlišení mezi pravdou a pravdivostí, a také mezi omylem a účelovou lží. Lež totiž není pouhá nepravda, ale nepravda, která to o sobě ví a musí to zastírat. Lež je úspěšná jen tehdy, když ji někdo považuje za pravdu. Když obelhávaného nepřesvědčíte, že to, co říkáte je pravdivé, tak jste se namáhal zbytečně,“ uzavírá profesor Sokol, proč je potřeba být před lží více ve střehu.

Nemusím k tomu nic víc dodávat, krásně řečeno, napsáno...  

Hezké sny. Cantadora

neděle 20. října 2024

sen transformace

 


Práce s klientem v pokročilé fázi terapie. Takto popisuje svůj sen;  následuje text samotného snu.

Jako bych sledoval “Junga” - muž, ani starý, ani mladík. Něco dělá zároveň to komentuje. Já ho přitom sleduju a asi mu i chvílemi pomáhám.
V tajnosti se něčím zabývá. Asi naplňuje nějakou vizi, něco vytváří. Je to zpočátku spíše “jen” symbolické, než aby to mělo fyzickou podobu.
Teď asi dochází k další fázi, kterou sleduju. Sen byl možná delší, ale já si vybavuji konkrétněji jen následující část.
Samotný popis snu: "Je noc. “Jung” jde krajinou, možná i běží. Proces vyžaduje značnou fyzickou kondici, zejména v této fázi. 
Prší nebo je po dešti. Ani horko, ani zima. Vegetace kolem je bujná. 
Dostane se na na málo používanou cestu lesem. Z ní odbočuje na ještě menší cestu k vodě - asi k menší řece. Není to náhodné místo. Ve snu se nějak konkrétně jmenuje: Místo “něčeho”. “Místo, kde se něco děje, nebo kde se něco stalo.” Přesnější název si nepamatuju, ale vyznívá poeticky. Jung vleze do řeky, třeba po kolena, a do vody něco vkládá - jakoby nějakou hadici, do které má vlézt had. Nebo tu hadici má voda z řeky oživit. Had má být ochočený, ale asi ne hned. Nejde o to ho nějak krotit. Spíše ho utvořit, nechat vzniknout. Bude pak zdrojem nebo projevem nějaké síly. Obtížně se mi to popisuje, ale při zapisování mě napadá spojení “Hadí síla”. A po celou dobu snu i jeho zapisováním cítím, že ten “had” je něco ženského. Také si uvědomuju, že to pozoruju se zájmem a bez strachu, který bych v bdělém stavu při pohledu na hada silně pociťoval.
“Jung” pak bere tu hadici z vody, na trávě ji skládá dokola (do spirály) a bere ji přes rameno, možná v nějakém obalu.
Ještě vnímám, že říká, že ji nebude moci mít stále u sebe a že zůstane aspoň nějakou dobu skrytá. A také to bude vyžadovat nemalé finanční prostředky."
 
S KLIENTEM PRACUJI JUNGIÁNSKÝM PŘÍSTUPEM, ČASTO PRACUJEME SE SNY.
Prošel několika fázemi terapie, které byli zaměřené na zpracování traumat a rodinného příběhu. Už se dva roky věnujeme tématu změny a transformace. Sen potvrzuje, že klient v terapii přebírá vedení procesu, individuuje se. Je vzrušující pro mě pozorovat symbolickou práci na objevení své schopnosti čistit se, sytit a vědomě soustřeďovat na své emoce. Očekává probuzení své kundalíni životní síly, tvůrčí energie, pokračování svého duchovního růstu, v kterém už je zdrojem růstu on sám vlastním vnitřním vedením.  Symbol hada už popisuji v jiném snu, nebudu se tu znovu rozepisovat, co všechno může had znamenat. A v drtivé většině snu (!) platí poučka: "Tam, kde se ve snu objeví had, začíná hlubinný proces nevědomí. To vytlačuje nahoru nevědomá témata, způsobující nerovnováhu psychických sil. Sen pomáhá hadím symbolem zahájit práci s konfliktními silami, které jsou v protikladné pozici a způsobují psychické potíže." Tím, že hadici skládá do tvaru kruhu/spirály, naznačuje svoji strategii práce s transformační energií, jeho Já potkává samo sebe. Je to počáteční fáze, v které transformační síla nebude kontinuální a zůstane nějakou dobu skrytá. Opatrnosti není nikdy dost, říká sen. Dál sen připravuje snícího na to, že ho to bude stát mnoho energie (symbol pro nemalé finanční prostředky).  
Neznám čistší pravdu než sny. Klient by mohl mluvit o tom, jak už pokročil, co všechno objevil, zvládl. Sen ukazuje čistou esenci práce duše. A před tou se opakovaně skláním. Děkuji, děkuji. Klientovi děkuji za svolení dát sen na blog. 
Píšu na blog v této době málo, důvod je jednoduchý. Všude kolem je hodně falešných proroků, kteří si sytí jenom ego. Má duše mě vede tam, kde mám potřebu mlčet. Nerozšiřovat balast slov, v tichu je teď víc síly. Sen klienta je čistá esence duše, proto ho sem vkládám. Snad bude povzbuzením pro další lidi, kteří prochází transformací. Nám všem je naše duše nápomocná víc než všichni falešní prorokové, terapeuti, koučové a i jiní praktikanti duchovných nauk, kteří vyučují to, čemu se ještě sami rádně nenaučili a nedorostli do úrovně učitelů/mudrců. Ale co, taková je teď přechodová doba, úroveň rozvoje vědomí duše, asi to k transformaci patří, to je naše cesta lidstva.....  může to tak být. Každý si vybere to své, co mu náleží. 
 S láskou. 
Hezké sny. Cantadora

 

úterý 2. ledna 2024

P. F. 2024 od Cantadory

Konec roku se ukázal v temných barvách. Další slova jsou zbytečná. Jak to, že si nikdo nic nevšiml? Jak vnímáme lidi kolem sebe a okolí? Nezabořili jsme hlavy do mobilů příliš, nepohltila nás virtuální realita? Všimla bych si ve svém okolí člověka s destruktivní touhou po zabíjení? Nevím, ale zneklidňuje mě, jak je to možné? 

Buďme k sobě všímaví a mluvme spolu. 

Kalil Gibran: Prorok

Potom řekl učitel: "Promluv k nám o učení." A on pravil: "Žádný člověk vám nemůže nic vyjevit, kromě toho, kdo již leží napůl spící v úsvitu vašeho poznání. Učitel, jenž kráčí ve stínu chrámu mezi svými následovníky, nerozdává ze své moudrosti, ale spíše ze své víry a laskavé péče. Je-li opravdu moudrý, pak vás nezve, aby jste vstoupili do domu jeho moudrosti, ale raději vás vede k prahu vaší vlastní mysli. 

Astronom k vám může promlouvat o svém porozumění vesmíru, ale nemůže vám dát své chápání. 

Hudebník k vám může prospěvovat o rytmu, jenž je v celém vesmíru, ale nemůže vám dát uši, které zachytí rytmus, ani hlas, který mu bude ozvěnou.

 A ten, kdo je ponořen do vědy čísel, může vykládat o říši váhy a míry, ale nemůže vás do ní přímo zavést.

Neboť pohled jednoho člověka nepropůjčuje křídla člověku druhému.

A stejně jako každý z vás stojí sám v božském poznávání, tak je každý z vás sám i v poznávání Boha a ve svém pochopení a vnímání země."

Přeji vám sny jako navigaci do hlubin své duše. 

 S láskou Cantadora