pátek 14. března 2014

Facebook a strach

Film Trust, který nedávno odvysílala Nova Cinema podpořil moje obyčejné úvahy o facebooku, kterého kvality oceňuji a sama jsem jeho uživatelkou.
ALE....
Úvahy o rychlosti života, tekutosti naší doby a kultury ponechám stranou, stejně tak úvahy o Zemi jako globální vesnici a facebooku jako nejlepší komunikaci mezi lidmi, každý se na to dívá z nějakého úhlu pohledu... film mi nahrál, abych se podívala na hlubinné aspekty strachu a jak to eskaluje facebook.
 Už Adler považoval sounáležitost za lidskou vlastnost, která podporuje duševní zdraví. Součástí sounáležitosti je kontinuita, fyzické sdílení v čase a prostoru. Člověk ověřuje pravost prožitků, informací o pravdivosti a cennosti společných hodnot fyzicky tváří v tvář.


Film Trust hrozivě odkrývá odtažitost vztahů, strach z blízkosti, přecitlivělost na narušování osobních hranic ve filmu ukazuje víc na odcizení vztahů než omezování  svobody.
(obsah filmu: 14letá teenegerka si píše s cizím klukem,  ukáže se, že je to zralý muž, který dokonale zmanipuluje důvěru nezralé holky.  Sexuálně využije její naivitu a nezralost... Její nejlepší kamarádka to nahlásí ve škole, začne vyšetřování zločinu na virtuální síti policií. Dívce trvá dlouho, než si přizná realitu, že byla zneužita a znásilněna.) Nic není jako dřív, rodina se postupně konfrontuje s křehkostí vazeb...,  iluze idyly šťastné rodiny, která má alarm v domě, blahobyt, všechápající rodiče, krásné děti je pryč. Všichni zažijí náhlý vpád tvrdé reality do vztahů  narušené facebookem. Muž, který zničil nevinnost dcery je v síti facebooku nepolapitelný. V době  individualizmu, singl a konkurence  na všech frontách je facebook oblíbený právě pro svoji schopnost unikat do slasti z toho, že nic není doopravdy, život je tak trochu fajn, tak trochu milovaný ale nic není doopravdy, z ničeho netečou slzy, smutek, vášně, vše je předžvýkané a vyplivujeme už jenom slova, like a fotky...  
U nedospělého jedince je chování podřízeno především principu slasti, v průběhu zdravého vývoje je regulace podle principu slasti nahrazována regulací podle principu reality.

 FB mění chování lidí,  neaktivuje staré obranné mechanizmy utéct nebo útočit, když se ublížení odehraje ve virtuálním  prostoru, kde náš limbický systém nemůže spustit  obranné mechanizmy přežití.
Druhý aspekt FB  sloužit jako náhrada za vztahy odkazuje k schizoidním formám strachu, který se projevuje strachem z blízkosti, citových nároků lidí a citových vazeb. 
 Pozitiva  FB jsou ohromná a moje úvaha nesměřuje proti facebooku.
 Zacházíme s virtuálním nástrojem, který má reálné dopady na lidské životy.
 Odklon od slasti a příklon k realitě je směr, kam se má ubírat dospělost.
 Žít své reálné životy je možná nudnější a klopotnější, ale prostší a pravdivější.
Drobné radosti jsou hmatatelné, lidem pomáhají vidět život takový jaký je a zůstat  v sounáležitosti s našimi blízkými, Matkou zemí a vším, co je reálně odžito...... s láskou a krásné sny. Cantadora

Žádné komentáře:

Okomentovat