středa 9. listopadu 2016

co nechceme, ale motýlí efekt už nezastavíme


Dobrý den, sice píšu blog o snech, ale do života patří stejně realita jako i sny. A realita je někdy odlišná od očekávání... Tak dnes trochu o tom, co jsem nechtěla, ale je to tady jako výzva. Valí se na nás víc a víc toho, co je důsledek špatných rozhodnutí starých desítky, stovky let zpět. Efekt motýlích křídel už cítíme ve vzrůstající míře.
 (efekt motýlích křídel znamená cituji wikipedii: Motýlí efekt, nebo také efekt motýlího křídla, vyjadřuje citlivou závislost vývoje systému na počátečních podmínkách, jejichž malé změny mohou mít za následek velké variace v delším průběhu. Mezi umělé systémy, které tento efekt vykazují, patří například Lorenzův atraktor.
Název se vztahuje k myšlence, že i něco tak malého jako třepetání motýlích křídel, může v konečném důsledku vyvolat tajfun třeba i někde na druhé polovině světa. Ovšem pravděpodobnost, že daná motýlí křídla vyvolají dané velké následky, je stejná té, že jiná křídla působící opačně oněm následkům zabrání. Navíc je tato motýlí pravděpodobnost mnohem menší, než u větších zdrojů turbulencí.
Tento pojem poprvé použil Edward Lorenz 29. prosince 1979 na své přednášce “Predictability: Does the flap of a butterfly’s wings in Brazil set off a tornado in Texas?” přednesené na zasedání Americké asociace pro pokrok ve vědě ve Washingtonu, USA. Ale již v roce 1971 byla tato myšlenka a klimatické změny dávány do souvislosti.[1]
Vědci ovšem poukazují na to, že počasí není tak citlivé na počáteční podmínky, jak se dříve myslelo. Například Stephen Wolfram (v knize A New Kind of Science) poukazuje na to, že Lorentzova rovnice (viz Lorenzův atraktor) je příliš zjednodušený model, který například neobsahuje viskozitu představující vnitřní tření vzduchu, které zabrání lavinovitému rozšíření z malých podnětů.)
.....
Nechci prezidenta Zemana, ale musím ho respektovat, jsem smutná z volby Británie a jejich brexitu. Děsilo mně, že jeden z kandidátů je Trump a teď se stal prezidentem nejsilnější země. Tak to je. Život si nevybíráme, on nás staví před nové situace. Je umění života naučit se v tom žít a těšit se z toho, co zůstává a je zdrojem nadšení pro život jaký je. Které mávnutí křídel, kolik jich musel být a kde  spustilo tento sled špatných zpráv?

Hezké sny. Cantadora

Žádné komentáře:

Okomentovat