sobota 20. února 2010

sen o hadovi a bezpečí

Hodně snících se na mně obrací se sny o hadovi. Každý má osobní obsah, záleží na ději snu. Proto tento sen o hadovi není aplikovatelný na podobné sny o hadech.
Symbol hada má osobní význam i archetypální význam.
Had je kromě jiného symbolem řetězce života. Když se objeví symbol hada ve snu, začíná individuační proces, duše se probouzí. Nemusíme se ale vůbec bát. Snící musí být bdělý a pozorný, aby zachytil, co mu duše sděluje. Děje se něco důležitého pro rozvoj a růst duše. Zanedbáním sdělení snu se může stát, že energie snu spadne na fyzickou úroveň a u člověka se rozvine až psychosomatické onemocnění, které jinou formou, ale žádá vyrovnat se s něčím podstatným.
Tady je sen o hadovi, který snící ukazuje, co potřebuje dál rozvíjet, aby mohla pokračovat ve svém růstu. Je to žena, která pracuje na svém rozvoji, ale cítí, že je nějakou dobu v zajetí stereotypů. Přišla s tímto snem:
Jsem v hale s hosty, koukají na mně muži, kteří sedí v křeslech. Já předstírám, že se bojím obrovského hada, který se plazí se kolem hostí. Je klidný a krotký, ale já vím, že v minulosti už někoho spolkl. Vedle mně stojí žena, drží se mně, je slabá a bezbranná, neberu ji vážně. Ale blasklonně ji dovoluji, aby byla se mnou. Had se najednou vztyčí, je obrovský a otevře strašnou obrovskou tlamu. Vidím váčky naplněné jedem a zuby. Skloní se a začne polykat hlavu ženy, co stojí vedle mně, až ji spolkne celou. Cítím se opuštěná. Už strach nepředstírám, bojím se doopravdy. Muži v hale to vidí, ale neudělají nic, vůbec nic, aby mně ochránili.
V reálném životě snící s muži hraje takovou hru, že jim záměrně ukazuje svoji slabost. Dává jí to pocit převahy a bezpečí, že když je zdánlivě slabá, nebudou na ni útočit.
Tuhle strategii chování používá dlouho. Někdy jí už nevyhovuje, protože spolupracuje s muži, kteří v ní nevidí rovnocenného partnera.
Nedávno si uvědomila, že ne v každé situaci jde o útočení. Občas špatně vyhodnocuje realitu. Za vším vidí nebezpečí, někdy je paranoidní. Kvůli potřebě bezpečí se vzdává radosti ze soutěžení, hraní, soupeření. Vzdává se i dalších aspektů života, které pro svoji zvýšenou potřebu bezpečí nemůže rozvíjet. (Potřeba zvýšeného bezpečí souvisí s traumatem opuštění rodičmi v dětství, které už snící má zpracované, ale nedokáže obnovit plnou důvěru v život - had někoho spolkl).
Žena ve snu je její traumatizovaná ženská část. Je to její část, která se dál nevyvíjela. Zůstala nezralá a vyhledává silnější lidi, aby ji chránili. V běžném životě je snící dostatečně silná a adaptovaná na běžný život, ale odštěpila svoji nezralou část. Stojí jí to hodně energie udržet ji v nevědomí, nedopřála jí ve svém životě žádné místo. Každou slabost a strach potlačila. Naučila se proměnit strach v odvážné chování, které nemá základ v odvaze, ale v popření strachu. Ve snu s hadem se objevila její slabá žena. Překvapilo ji, že ta ji má ráda a zná ji. Když ji spolkl had, cítila se náhle opuštěná. Ve snu prožila s ní propojení, které jí v bdělém životě chybí.
Být spolknut, sněden - znamená dostat se do temnoty útrob, ocitnout se ve stavu inkubace, čekání - vše se děje už mimo nás, teď už se musíme plně oddat důvěře v to vyšší, co nás přesahuje.
Pro mně je nejznámější příběh Jonáše, kterého spolkla velryba.
Když jsem si zadala do googlu Jonáš v břiše velryby našla jsem několik odkazů a vybrala následující text:
"...Není-li si člověk jistý, jak se má v některých životních situacích rozhodnout, touží po poznání Boží vůle. Když se mu tohoto poznání dostane, bývá nepříjemně zaskočen. Velmi často totiž prosíme Boha o poznání jeho vůle s navenek nepřiznanou, ale přesto jasnou představou, kterou nám má Boží autorita potvrdit. Jestliže se tak nestane, utíkáme jako Jonáš. Všechny naše útěky a skrývání se před Bohem (ať už mají jakoukoliv formu) však končí v chaosu a zmatku připomínajícím rozbouřené moře, do něhož byl Jonáš uvržen (Jon 1, 15). Teprve až se obrátí a činí pokání, je vyvržen velrybou na břeh a jde za svým posláním. ....... Jonáš se rozhodl k útěku před Bohem a toto rozhodnutí proměnil v čin tím, že nasedl na loď do Taršíše, tedy přesně opačným směrem, než leží Ninive (jak to nařídil bůh). Loď se odrazila od břehu a není cesty zpět. Moře se rozbouří a Jonášovi je naprosto jasné, proč. Ale i kdyby se teď chtěl vrátit, nemůže. Situace se zdá být bezvýchodná, Jonáš se rezignovaně přiznává lodníkům a nechává se vhodit do moře. Hůř už asi být nemůže.... různé životní prohry jsou sice tragické, ale dokud žijeme - vždy existuje řešení. Nejde o jednoduché smazání minulosti, ale o cestu kupředu, která není snadná (v žaludku velryby), ale vede k cíli. Když Jonáš nepopluje lodí, odnese ho velryba, ale jedno je jisté: dojde tam, kam dojít má. " konec citace.
Snící je spolknuta hadem, nachází se v temnotě břicha. Had je velmi mocný symbol, představuje probuzení nebo pokračování v duchovním růstu. To čeká i na snící, jenom musí důvěřovat všem svým částem, ne jenom vyvoleným.
Had je také symbolem spojeným se sexualitou, která je u snící velmi pasivní. Aby její život nabral živější směr, potřebuje začít prožívat své sexuální pocity víc na vědomé úrovni, dovolit se víc těšit.
Na hada jako symbol duchovního růstu, tak na symbol sexuality snící reagovala jako na spojené aspekty snu. Skoro se rozplakala, že přijímá v životě jenom ty pocity a potřeby, které jí neohrožují. Zvýšená potřeba jistoty ji udržuje na velmi nízké energetické úrovni a samu sebe značně omezuje. Polyká svoji schopnost prožívat radost ze života, brzdí sexualitu a růst. Vše ve jménu bezpečí. Pracovat na tématu života jako dobrodružství začne namalováním mandaly, aby se otevřela svým fantaziím na toto téma. Hodně sil milá snící a děkuji za dobrou práci. Dobrou noc. Cantadora

7 komentářů:

 1. Anonymní12.06.14 7:07

  Super blog diky za info
  Me sny o hadech me naprosto desi.Aneta

  OdpovědětVymazat
 2. Moc hezky napsané. Mně se dnes zdálo, že na mě útočí velký bílý had s otevřenou tlamou a já se ho snažím klackem odehnat. Pak přeci jenom utecu a sedím v autě a myslím si, že jsem v bezpečí. Jenže ten had se objeví znovu, ale už nemá otevřenou tlamu a ani už netoči, ale přeci jen mám pocit furt, že se snaží ke mně dostat. Dívá se na mě. Pak jsem se probudila

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Váš sen je moc zajímavý a stojí za práci na něm. Ale musela bych se zeptat na víc věcí kolem snu. Zdá se, že zatím je pro vás bezpečnější běžný život a potřebujete ještě nějaký čas na utkání s tím, co váš had reprezentuje. Auto bych brala jako váš běžný život. Ale mám víc otázek, než bych se pustila spolu s vámi do práce. Vše bude dobré, moc dobrý sen.

   Vymazat
 3. Dnes se mi snad po roce zdál sen, pamatuji si ho přesně a neměla jsem z něj ani divný pocit, strach ..jen překvapení a úleva, neumím si to vysvětlit ani vyložit spojitost.
  Stála jsem před zrcadlem v koupelně a z nosu mi něco trčelo, snažila jsem se to vysmrkat a pak jsem za to začala tahat, byl to hadí ocas. Vytáhla jsem přes nos zeleno hnědého hada a hodila jsem ho do vany vedle sebe. Kroutil se a snažil vylézt tak jsem rychle zavřela dveře a šla vedle do ložnice pro pomoc. Tam ale nebyl přítel, spal tam můj otec a mamka. Tak jsem taťku budila ať jde vyhodit toho hada, nevěřil mi tak jsem šla do koupelny, otevřela dveře a on se vyplazil ven a pak do ložnice. Taťka ho hned vyhodil z okna na parapet, pak jsme se o tom bavili a najednou byl na okně krásný šedý kocour. Pustil ho dovnitř ale pořád jsem měla pocit že je to ten had ..šla jsem pryč a došlo mi, že jsem měla v těle hada. Podívala jsem se na sebe a přes stehno a lýtko šla vidět prázdná chodbička pod kůží kde byl, i tvar hlavy zůstal pod kůží na kotníku.

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrý den, děkuji Vám za hezký popis významu objevení se hadů ve snech i za rozebrání uvedeného snu s hady. Je pravda, že jsem také v období intenzivní psychické práce na sobě a bojuji s odblokováním "různých strachů". Ve svém snu jsem na cestě do skautského tábora (podobného na jaký jsem jezdila v dětství) v poslední zatáčkou před táborem potkala na cestě i v příkopě vedle cesty mnoho ležících barevných (ve světlých odstínech) hadů, leželi stočení ale v pozoru a koukali, nejvíce hadů bylo světle růžových a byla jsem přesvědčena o tom, že to jsou chřestýši. Nějakým způsobem jsem skrz ně proskákala do tábora a v táboře jsem zjistila, že mám na ruce drobné stopy po uštknutí, ale vůbec mě to nebolelo. Nejvíce mě trápilo, že všichni ostatní byli naprosto klidní a neviděli v tom vůbec žádný problém, že hadi v zatáčce před táborem na cestě přece normálně žijí, ale já jsem se bála, že už odtamtud kvůli velkému strachu nezvládnu odejít a uvíznu tam. V tom jsem se probudila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den. Had ve snu pracuje, je to symbol pro zvědomování vašich procesů, které leželi ve vašem nevědomí. A teď nastal čas si něco zvědomit, dát to do rovnováhy. Ptejte se: co je pro mě tábor? Co znamená, že ostatní jsou v klidu, ale ja se bojím odejít a v něčem uvíznu? V čem vám hrozí uvíznutí v realitě? Co se skrývá v tom strachu? A jak tento sen po jeho analýze a pochopení zritualizujete? Ritualizace snu znamená, že uděláte něco, čím ten sen posunete; napr. půjdete někam, kde se bojíte a věnujete pozornost svému strachu, návratu z takové situace, ptejte se pak: co mi pomohlo překonat strach? využijte váš nádherný sen pro nalezení skrytého pokladu v sobě. Cantadora

   Vymazat
 5. Dobrý den, dnes šla vnučka do první třídy , měla jsem sen , že ji hledám, kolem jsou výkopy a v jednom z nich byl had, ktereho vy dali napovrch, koukal na mě, neměla jsem pocit strachu a šla dál hledat vnučku, našla jsem ji schovanou na druhém konci , slyšela jsem jak had zasyčel , ohlédla jsem se a on se plazil pryč. Všude se píše, že had je většinou zlé znamení, ale na mě působil klidné a neměla jsem špatný pocit . Děkuji za odpověď. Hanka

  OdpovědětVymazat